Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina
Jaktorów
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej
  • Logo Unii Europejskiej

 Informacja dla mieszkańców gminy 

  • 05 września 2024

z wybranych  elementów  prowadzenia gospodarki łowieckiej i wykonywania polowań

 

        Informacja dla mieszkańców gminy 

                z wybranych  elementów  prowadzenia gospodarki łowieckiej i wykonywania polowań

 

            Prowadzenie gospodarki łowieckiej jest regulowane ustawą z dnia 13.10.1995 r. Prawo łowieckie (tj.Dz.U. z 2022 r., poz.1173 ze zm), oraz na podstawie  dziesięciu aktów wykonawczych  wydanych  do tej ustawy, przez Ministra Środowiska (obecnie Ministra Klimatu i Środowiska),                 tj. rozporządzeń: z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych, z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie uprawnień do wykonywania polowania, z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie zwierzyny bezprawnie pozyskanej, z dnia 19 maja 2005 r. w sprawie sposobu wyceny oraz ewidencji trofeów łowieckich, z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania  i znakowania tusz, z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne ,z dnia 11 marca 2005 r. w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych, z dnia 7 lutego 2005 r. w sprawie ewidencji skupu zwierzyny żywej, tusz zwierzyny i ich części, z dnia 7 lutego 2005 r. w sprawie egzaminu ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody,z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych.  Zgodnie z art. 23 ustawy Prawo łowieckie , obwód łowiecki stanowi obszar gruntów o ciągłej powierzchni, zamkniętej jego granicami, nie mniejszy niż trzy tysiące hektarów, na którego obszarze istnieją warunki do prowadzenia łowiectwa.

Zgodnie z art. 26 ustawy prawo łowieckie  w skład obwodów łowieckich nie wchodzą m.in.:

parki narodowe i rezerwaty przyrody, z wyjątkiem rezerwatów lub ich części, w których na obszarach wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych nie zabroniono wykonywania polowania; tereny w granicach administracyjnych miast; jeżeli jednak granice te obejmują większe obszary leśne lub rolne, z obszarów tych może być utworzony obwód łowiecki lub mogą być one włączone do innych obwodów łowieckich; tereny zajęte przez miejscowości niezaliczane do miast, w granicach obejmujących zabudowania mieszkalne i gospodarcze z podwórzami, placami i ulicami oraz drogami wewnątrz tych miejscowości; budowle, zakłady i urządzenia, tereny przeznaczone na cele społeczne, kultu religijnego, przemysłowe, handlowe, składowe, transportowe i inne cele gospodarcze oraz obiekty o charakterze zabytkowym i specjalnym, w granicach ich ogrodzeń.

           Zasady odbywania polowań na zwierzynę, zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Środowiska                                         w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania  i znakowania tusz.  Rozporządzenie to określa  m.in. szczegółowe warunki wykonywania polowania, wzór upoważnienia do wykonywania polowania, oraz sposób ewidencji pobytu myśliwego na polowaniu indywidualnym (w oparciu o  aplikacją EKEP – elektroniczna książka ewidencji polowań).

 

            Zgodnie z w/w rozporządzeniem,  polowanie indywidualne  wykonywane jest w oparciu                    o upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego, wydane  przez zarządcę lub dzierżawcę obwodu łowieckiego, które jest drukiem ścisłego zarachowania i jest wydawane na jeden obwód łowiecki w dwóch egzemplarzach, po jednym dla  myśliwego oraz dla dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego. Takie upoważnienie  wydaje się na czas określony i może być przedłużone tylko raz. W upoważnieniu wpisuje się,  poza danymi personalnymi, numerem obwodu łowieckiego, nadleśnictwem, województwem, gatunek zwierzyny i przewidzianą  ilość do odstrzału. Zgodnie z art. 42b ustawy prawo łowieckie, książka (EKEP) ewidencji polowań zawiera m.in.,  termin rozpoczęcia i zakończenia oraz jednoznaczne określenie miejsca wykonywania polowania indywidualnego, imię i nazwisko myśliwego, numer upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego, liczba i gatunek pozyskanej zwierzyny albo ptaków lub ssaków należących do IGO- inwazyjne gatunki obce stwarzające zagrożenie dla Unii lub do IGO stwarzające zagrożenie dla Polski oraz liczba wszystkich oddanych strzałów do zwierzyny grubej podlega wpisowi w  książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym, którą są obowiązani prowadzić dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich, w postaci elektronicznej dla każdego obwodu łowieckiego. Wpisów w książce ewidencji pobytu na

polowaniu indywidualnym mogą dokonywać wyłącznie myśliwi wykonujący polowanie lub myśliwi przez nich upoważnieni do dokonania wpisu lub osoby upoważnione przez dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego do dokonywania tych wpisów.

 

                                                                       2

 

Wpisu w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym dotyczącego terminu rozpoczęcia polowania indywidualnego dokonuje się przed jego rozpoczęciem, jednak nie wcześniej niż 24 godziny przed rozpoczęciem polowania. W miejscu wskazanym w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym jako miejsce wykonywania polowania indywidualnego nie może w tym samym czasie polować inny myśliwy, bez zgody myśliwego wykonującego polowanie w tym miejscu.

 

 Książka ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym podlega udostępnieniu wszystkim zainteresowanym na ich wniosek, w zakresie obejmującym następujące informacje: termin rozpoczęcia i zakończenia oraz jednoznaczne określenie miejsca wykonywania polowania indywidualnego, a także numer upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego.

W przypadku zaistnienia okoliczności uniemożliwiających czasowo prowadzenie książki ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym w postaci elektronicznej, dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego jest obowiązany prowadzić książkę ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym w postaci papierowej dla każdego obwodu łowieckiego.

 

Za dokonanie wpisu do książki (EKEP),odpowiedzialny jest myśliwy wykonujący polowanie.

 

            Informację o okresach polowań na poszczególne gatunki zwierzyny łownej znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2006 r. w sprawie  określenia  okresów polowań na zwierzęta łowne. Ilość planowanej do odstrzału zwierzy w danym obwodzie łowieckim (lub ohz) zatwierdzana jest przez nadleśniczego, po uzyskaniu opinii wójta, burmistrza prezydenta miasta, w łowieckim rocznym planie hodowlanym z określeniem ilościowym planowanej zwierzyny do odstrzału. Zgodnie z art. 51. Prawo łowieckie, kto m.in.: strzela do zwierzyny w odległości mniejszej niż 500 m od miejsca zebrań publicznych w czasie ich trwania lub w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych, podlega karze grzywny.

            Wykonywanie polowań odbywa się na podstawie zatwierdzonych przez nadleśniczych rocznych planów łowieckich dla obwodów łowieckich dzierżawionych przez koła łowieckie, lub  obwodów łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia, zwanych ośrodkami hodowli zwierzyny, które zarządzane są przez PGL Lasy Państwowe  lub  Polski Związek Łowiecki.  Dane dotyczące obwodów łowieckich znajdują się w uchwale nr 4/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 25 stycznia 2022 r. w sprawie podziału województwa mazowieckiego na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii o których mowa w art. 26a ust.1 ustawy prawo łowieckie  zaktualizowanej uchwałą nr 181/23 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 17 października 2023 r., zmieniającą uchwałę w sprawie podziału województwa mazowieckiego na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii o których mowa w art. 26 a ust. 1  Prawo łowieckie

W ustawie Prawo łowieckie zawarto  przepisy, zgodnie z którymi prowadzony jest także odstrzał sanitarny zwierząt, który wykonuje się z nakazu wydanego na podstawie przepisów ustawy z 11.3.2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Odstrzał taki odbywa się na podstawie indywidualnego upoważnienia, które ma obowiązek wystawić odpowiednio zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego, lub dyrektor parku narodowego albo regionalny dyrektor ochrony środowiska,  mi.n. w związku z panującą epidemia ASF – afrykańskiego pomoru świń.

.  

     Zgodnie z art. 35a ustawy Prawo łowieckie,  nadzór nad działalnością Polskiego Związku Łowieckiego sprawuje minister właściwy do spraw środowiska, a jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, administrację w zakresie łowiectwa sprawuje samorząd województwa  jako  zadanie z zakresu administracji rządowej.

 

 

Oprc. mgr inż. Wiesław Biskupski

Referat Rolnictwa  Ochrony Środowiska i Rolnictwa

 

 Niniejszy materiał  nie  nie stanowi opinii  prawnej.

 

Dane kontaktowe  do instytucji  związanych  z łowiectwem:

 

1. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie,

ul. Szafarczyka 5, 01-227 Warszawa

tel. 22  825 30 03

2. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Skierniewicach

ul. Świętego Stanisława  10 A, 96-100 Skierniewice

tel. 46 833 46 10.

3. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pruszkowie,

ul. Gordziałkowskiego 5, 05-800 Pruszków,

tel. 22 758 88 19           

4. Ministerstwo Klimatu i Środowiska - Departament Leśnictwa i Łowiectwa, – 22 369 2900                                   ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa, infolinia  222 555 136

5. Mazowiecki Urząd Marszałkowski, Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa,

ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa 

tel.22 59 79 050

6. Starosta Powiatu Grodziskiego,

ul. Daleka 11, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, tel 22 300 61 00

7. Starosta Powiatu Żyrardowskiego

ul. Limanowskiego 45, 96-300 Żyrardów, tel 46 856 61 00

8. Komisariat Policji w Jaktorowie - tel. 47 724 - 28-85