oficjalny serwis samorządowy 22 stycznia 2018. imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
strona główna Biuletyn Informacji Publicznej polska wersja english version
Aktualności
Zadbajmy o zwierzęta w okresie zimowym
Pamiętajmy, że w naszym otoczeniu żyją zwierzęta, które w okresie dużych mrozów i śniegów oczekują, że ludzie pomogą im przetrwać ten najcięższy okres roku. Musimy jednak zwrócić uwagę, aby do tej sprawy podejść odpowiedzialnie.
Jeśli zdecydujemy się zawiesić karmik dla ptaków, to róbmy to systematycznie, gdyż ptaki przyzwyczajają się do tego miejsca, stają się „leniwe” aby same zdobyć pokarm i brak odpowiedzialności z naszej strony może się skończyć dla zwierzyny tragicznie.
Musimy również wiedzieć, że karmik nie jest kompostownikiem, do którego wrzucamy to co nam zostało z obiadu, produkty przeterminowane lub nadgniłe. Organizmy zwierząt nie tolerują soli, konserwantów, ulepszaczy, barwników. Taki pokarm może wywołać choroby lub co gorsze doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Naturalne nasiona, kasze, płatki, jabłka, marchewka, słonina są najlepszym pokarmem, które zwierzęta tolerują i jest najbardziej zbliżony do tego czym się żywią w naturze.
Najwyższy czas aby psom ocieplić budę słomą, zasłonić zasłoną wejście od wiatru, udostępnić kotom ciepły kąt. Ciepły posiłek również pozwoli im lepiej przeżyć zimę.
Dokarmiając zwierzęta nie oczekujmy podziękowań, zwrotu poniesionych kosztów, widok karmiących się zwierząt, ich różnorodność, ćwierkanie da nam satysfakcję z dobrego uczynku.

http://www.jaktorow.pl/upload/ptaki1.jpghttp://www.jaktorow.pl/upload/t_karmnik3_763.jpg

« powrót