News
„Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości” /Jan Paweł II/
07.10.2019
29 września w Budach Zosinych, miejscu największej bitwy jaką Armia Krajowa stoczyła po zachodniej stronie Wisły podczas II wojny światowej, zorganizowano kolejną uroczystość upamiętniającą to wydarzenie sprzed 75 lat. Mszę Polową celebrowało czterech kapłanów: ks. prałat Wiesław Skonieczny, ks. dr Andrzej Luter, ks. prałat Krzysztof Krawczyk, ks. Roman Wawrzyniak.
Ostatnia niedziela września jest tradycyjnie wielkim świętem w naszej okolicy rozumianej jako Mazowsze Zachodnie.
75 lat temu żołnierze Zgrupowania Kampinos AK w okolicach wsi Budy Zosine starli się z wojskami niemieckimi. W gminie Jaktorów pamiętamy o tej bitwie, zawsze w ostatnią niedzielę września organizowane są uroczyste obchody, nie inaczej było i w tym roku.
Na cmentarzu w Budach Zosinych gospodarzem uroczystości i prowadzącym ją, tradycyjnie, był wójt Maciej Śliwerski. Organizatorzy otrzymali dotację od Zarządu Województwa Mazowieckiego na zorganizowanie imprezy. W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Obecni byli: prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciel MON Grzegorz Kołpaczyński, gen. Artur Kołosowski, władze Światowego Związku AK z Markiem Cieciurą i przedstawicielem Środowiska Grupy Kampinos AK Marcinem Biegasem, senator Konstanty Radziwiłł, posłowie: Kinga Gajewska, Jan Grabiec, Michał Kamiński; Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk, Starosta Grodziski Marek Wieżbicki, Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski, Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Ryszard Mirgos, Wójt Gminy Izabelin Dorota Zmarzlak, Danuta Wieczorek reprezentująca Wójta Gminy Baranów. Gospodarzy reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego Sławomir Kamiński, Przewodniczący Rady Gminy Jaktorów Mirosław Byczak, wspomniany już wójt Maciej Śliwerski wraz z radnymi.
Ksiądz Andrzej Luter w homilii podkreślał wartość patriotyzmu, jako czynnika łączącego ludzi, a nie dzielącego. Wyraźnie było słychać odniesienia do dzisiejszej rzeczywistości, gdy wzajemna niechęć środowisk politycznych przekracza pewne granice.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Międzyborów pod batutą Szczepana Bieszczada. Pieśni prezentował prof. Wiesław Bednarek, akompaniament zapewnili: Marzena Muszyńska, chór szkół z Międzyborowa i Jaktorowa, prowadzony przez Iwonę Maciejewską, Karinę Borządek. O bitwie sprzed 75 lat mówili kolejno: Marek Cieciura, Marcin Biegas i prezydent Bronisław Komorowski. Stałym punktem uroczystości są też Apel Poległych oraz składanie wieńców i wiązanek. Asystę honorową dla uroczystości zapewnili harcerze Hufca Jaktorów. Było jak zwykle godnie, doniośle, z pełnym szacunkiem i zrozumieniem miejsca oraz czasu.
Po zakończeniu Mszy św. i oficjalnych uroczystości odbyła się rekonstrukcja historyczna. Narrator rekonstrukcji, opowiedział historię zmagań wojennych z września 1944 roku. Inscenizacja jest rozbudowywana i w tej chwili jest to już obszerny spektakl, który przyciąga tysiące widzów. Rozpoczęto od pojawienia się oddziału partyzanckiego w krajobrazie wiejskim. Zgrupowanie Kampinos AK szło w Góry Świętokrzyskie, ale kilka tysięcy Niemców zatrzymało je. Popełniono błędy taktyczne i strategiczne, co niestety skończyło się tragicznie dla całego zgrupowania. Niemcy mieli do dyspozycji broń pancerną, pociąg pancerny, a nawet lotnictwo. Dysproporcje w sile żywej też były duże, ta bitwa praktycznie była nie do wygrania dla polskiej strony.
Na koniec spotkania odbył się tradycyjny piknik historyczny oraz wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych zorganizowane przez Jana Stokowskiego i Orkiestrę z Chmielnej. Podczas pikniku każdy z obecnych mógł zapoznać się z historią, ciekawostkami, a także pojazdami i bronią pochodzącą z czasów II wojny światowej oraz najnowocześniejszego współczesnego uzbrojenia (czołgi Leopard i wozy bojowe Rosomak). Jeśli zgłodniał lub zmarzł – mógł skosztować żołnierskiego przysmaku, czyli wybornej wojskowej grochówki.