oficjalny serwis samorządowy 22 stycznia 2018. imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
strona główna Biuletyn Informacji Publicznej polska wersja english version
Historia
Krótki rys historyczny

Obszar dzisiejszej Gminy Jaktorów pierwotnie silnie zalesiony, stanowił teren puszczy jaktorowskiej. Historycznie teren ten wchodził w skład Księstwa Mazowieckiego, które po podziale w 1313r. weszło w skład Księstwa Rawskiego, Ziemi Sochaczewskiej. W roku 1476 Księstwo Rawskie, a wraz z nim interesujący nas obszar król Polski Kazimierz Jagiellończyk, wcielił do Korony Polskiej jako Województwo Rawskie. Puszcza Jaktorowska weszła w skład dóbr królewskich, a graniczyła z Puszczą Wiskicką i Korabiewską zajmując 900 km2 obszaru. Zalesione tereny były ulubionym miejscem polowań książąt mazowieckich, a następnie królów polskich.

Puszcza była siedliskiem tura (pokrewnego żubrowi), który ostatecznie wyginął w 1627 roku. Nad rzeką Pisią - Tuczną znajduje się głaz z napisem informującym iż ostatni tur przetrwał w Puszczy Jaktorowskiej do 1627 r. Król Zygmunt Waza - szczególną opieką otaczał puszczę "gdzie turowie bywają" i zakazał wypasu bydła i eksploatacji drewna. Przejazd przez tutejsze lasy wymagał specjalnego zezwolenia. W wyniku znacznej trzebieży lasów w XVII w. rozwijający się dotąd Jaktorów utracił znaczenie. Po rozbiorach w 1796 r. - teren ten przeszedł pod panowanie króla pruskiego. W okresie Księstwa Warszawskiego Jaktorów wszedł w skład Departamentu Warszawskiego - powiatu Błońskiego. W Królestwie Polskim gmina Jaktorów weszła w skład województwa mazowieckiego, a po powstaniu listopadowym do guberni warszawskiej. Po wybudowaniu linii kolejowej Warszawa - Wiedeń w 1845 r. nastąpił ponowny rozwój miejscowości. Po I wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości gmina Jaktorów znalazła się w powiecie błońskim a po roku 1948 w powiecie grodziskim województwa mazowieckiego. Reforma administracji w 1975 r. włączyła gminę Jaktorów w skład nowo utworzonego województwa skierniewickiego.

Po ponownej reformie administracji kraju w 1999 r. gmina Jaktorów weszła w skład powiatu Grodziskiego Województwa Mazowieckiego. Współczesny Jaktorów pełni przede wszystkim funkcje usługową dla mieszkańców i zaplecze mieszkalne dla osób pracujących w pobliskich aglomeracjach: grodziskiej, warszawskiej i żyrardowskiej. Znajduje się tu Rolniczy Zakład Doświadczalny SGGW, kilka dużych gospodarstw rolnych a także wiele rozdrobnionych gospodarstw rolnych usytuowanych w pasie oddzielającym dwa duże osiedla mieszkaniowe o zwartej zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej.